סירוב לבדיקת ינשוף והזיכוי האפשרי

 סירוב לבדיקת ינשוף והזיכוי האפשרי

למשרדנו הגיע נהג שסיפר כי הוא מואשם בנהיגה בשכרות מכוח העובדה כי הוא הכשיל את בדיקת הינשוף שנעשתה לו ע"י השוטרים בשטח. הנהג סיפר כי הוא נתבקש לנשוף בחוזקה לתוך מכשיר הינשוף וכך עשה פעם אחר פעם, אולם הדבר לא הניב תוצאה ממכשיר הינשוף והשוטרים התעצבנו עליו והאשימו אותו בסירוב להיבדק בבדיקת שכרות מכוח הכשלת הבדיקה.

הנהג, אדם בן 50 שחזר מארוחת ערב משפחתית, סיפר שהוא ממש התחנן בפני השוטרים שיקחו אותו להיבדק בבדיקת דם ואמר להם כי בית החולים נמצא 4 דקות נסיעה מהמקום בו הם נמצאים.

כל ניסיונותיו על בתוהו וכתב אישום חמור נרשם לחובתו.

כמובן שהנהג לא היה מוכן לשקול שום הצעה להסדר טיעון שהוצעה על ידי התביעות מאחר ועמד על טענותיו לכן ניהלנו את המשפט.

לדיון ההוכחות הראשון הופיעו כל השוטרים ועלו להעיד זה אחר זה.  הם מסרו גרסה לפיה הנהג הכשיל במכוון את בדיקת הינשוף, הפסיק את הנשיפה באמצע ושוב המשיך, סיפרו כי הנהג החזיק את פיית המכשיר בפיו ולא הוציא אוויר. כולם מסרו כי הנהג הכשיל בכוונה את הבדיקה. 

מאות תיקי סירוב והכשלה מוגשים מידי שנה לבתי המשפט בכל הארץ, במרבית המקרים די בעדויות שוטרים מן הסוג הזה כדי לבסס הרשעה בעבירה, ולשלוח את הנאשם לפסילת רישיון ארוכה מאוד, יחד עם מאסר על תנאי וקנס גבוה.

חשוב להדגיש כי אף פעם אין ערובה לכך שהינשוף ייתן תוצאה רק כי מישהו נשף לתוכו. נכון כי אדם שלא נושף, למעשה מכשיל את הבדיקה, אולם אחוז נכבד באוכלוסייה כמו למשל אנשים מבוגרים, או אנשים חולים, יתקשה לנשוף לתוך המכשיר כמות אוויר שתעלה על ליטר וחצי אוויר תוך מספר שניות ובזרם נשיפה חזק וקבוע.

כמובן שישנן סיבות רבות שכלל לא תלויות באדם שנבדק אלא בתקינות מכשיר הנשיפה, יתכן ובעיה טכנית מנעה את הנשיפה, בעבר גילינו כי מפעילי ינשוף רבים לא פתחו את פיות הנשיפה כנדרש מהם ודחפו את הפיה יחד עם הניילון העוטף אותה לתוך צינור הנשיפה, דבר זה שחזר על עצמו פעמים רבות יצר סתימות חלקיות או מלאות של צינור הנשיפה ונבדקים רבים שנשפו, הואשמו בהכשלת הבדיקה וחזרו הביתה עם כתבי אישום על סירוב להיבדק.

לאחר שכבוד השופט שמואל מלמד מבית המשפט לתעבורה בתל אביב, שמע את השוטרים ואת הנאשם כך הוא קבע:

"לאחר ששמעתי את הצדדים החלטתי לזכות את הנאשם. אמנם מדובר בתיק סירוב. אולם בתיק זה הנאשם נתן דגימת אוויר. לטענת התביעה הנאשם כשל בדגימה זו לנוכח העובדה כי לא נשף די אוויר למכשיר הינשוף. מנגד טוען הנאשם כי הוא נשף כמיטב יכולתו.

כאשר בית המשפט מרשיע בדגימה לפי מכשיר הינשוף. על בית המשפט להיות בטוח כי מכשיר הינשוף היה תקין ובנוסף הבדיקה בוצעה לפי הנהלים הנשמרים על ידי השוטרים כדי שבית המשפט יהיה בטוח שההליך היה תקין והתוצאה היא תוצאת אמת.

בתיק זה המאשימה לא הגישה את פלט הכיול של מכשיר הינשוף שנעשה או שלא באותו יום. בנסיבות אלו, בית המשפט אינו יכול לקבוע כי הליך הדגימה היה תקין. יתכן כי אף הנאשם לא נשף על פי התרשמות השוטרים. בתיק זה לאור העובדה כי לא הוכחה תקינות המכשיר, בית המשפט אינו יכול להיות בטוח במידת ההוכחה הנדרשת בפלילים, כי הכשל בדגימה הוא בשל התנהגות הנאשם והעובדה כי לא נשף או שמא בשל העובדה כי המכשיר לא היה מכויל.

בנסיבות אלו נוצר ספק בליבו של בית המשפט ומצאתי לזכות את הנאשם מעובדות כתב האישום" 

בתיקים כאלו חשוב לזכור כי יש להעמיד את תקינות מכשיר הנשיפה במרכז הבמה, חשוב לבדוק היטב את מסמכי המעבדה של משטרת ישראל, שם בוצעה בדיקה תקופתית לינשוף, וכמובן לבדוק את הכיול היומי שחובה על השוטרים לעשות בתחילת משמרת ובסופה. לאחר מכן את המיומנות של השוטר שהפעיל את הינשוף.

במקרה דנן, כבוד השופט מלמד השכיל להתעלם מעדויות שאינן רלבנטיות, כל עוד התביעה לא חצתה את הקו הראייתי הראשוני, שעל בסיסו ניתן יהיה להתקדם בעבירות מסוג זה. פסיקתו זו היא אמיצה וכלל אינה שכיחה במחוזותינו שהרי מרבית תיקי הסירוב או הכשלת הבדיקה נגמרים אחרת לגמרי.

יובהר כי המידע המשפטי הכתוב בכתבה זו, מהווה מידע כללי בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי.

שיתוף:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

תוכן עניינים

מאמרים נוספים

מדריך לנהג הפסול

פסילת רישיון או שלילת רישיון? מדריך מלא לכל מי שרישיונו נפסל נהגים רבים יוצאים מבתי המשפט לתעבורה בכל הארץ מבלי שהבינו מה עליהם לעשות עם

דיני תעבורה

צמד המילים הללו טומן בחובו מאות רבות של עבירות, הן בתקנות התעבורה והן בפקודת התעבורה. עבירות המכסות כל סטייה מצורת הנהיגה והשימוש בדרך, המותרת על