דיני תעבורה

צמד המילים הללו טומן בחובו מאות רבות של עבירות,
הן בתקנות התעבורה והן בפקודת התעבורה. עבירות המכסות כל סטייה מצורת הנהיגה והשימוש בדרך, המותרת על פי חוק. 

בכתבה זו נתחיל ובע״ה בכל שבוע נמשיך, לסקור את העבירות הנפוצות ביותר, נסביר מה המצב המשפטי, מבחינת החוק ומבחינת הפסיקה בבתי המשפט השונים בכל עבירה ובנוסף נענה לשאלות אשר יופנו אלינו מקוראי העיתון. 

אחת העבירות החמורות בדיני התעבורה היא עבירת ה- ״נהיגה בשכרות״. 

אז מיהו הנהג השיכור?

משטרת ישראל משקיעה משאבים רבים כדי לאכוף את העבירה המסוכנת הזו. החוק מתיר לשוטר לעצור כל נהג ולדרוש ממנו להיבדק בבדיקת שכרות וזאת גם ללא כל יסוד סביר לחשוד כי אכן הנהג נוהג בשכרות.

החוק מחייב נהג שנדרש להיבדק למסור דגימה של אוויר נשוף או דגימת דם או שתן, תלוי בחשדות שעולים, נהג שמסרב לבדיקה, הסירוב יחזק את ראיות התביעה והנהג יחשב כנוהג בשכרות ברמה הגבוהה ביותר.

בפקודת התעבורה נקבע כי שיכור, הוא מי שנוהג תחת השפעת אלכוהול או סם משכר או מסוכן.

לאחר הבדיקה באם תתקבל תוצאה גבוהה מן הרמה המותרת בחוק, יוגדר מיד הנהג כ-'נהג שיכור' והוא יואשם בנהיגה בשכרות, רישיון הנהיגה ייפסל לתקופה של 30 ימים וכן רישיון הרכב בו בוצעה העבירה ייפסל לתקופה זהה ולמעשה הרכב יושבת ויהיה צורך להפקידו במגרש מורשה של משטרת ישראל.

בכל מדינה בעולם נקבע רף אלכוהול מסוים שמעליו יחשב אדם כשיכור או כנוהג בשכרות.

בישראל, החוק קובע שרמה המותרת של אלכוהול בליטר אוויר נשוף היא 240 מיקרוגרם. לאחר מאבקים משפטיים ארוכים מול המדינה, העלה בית המשפט המחוזי בירושלים את רף האכיפה ל – 290 מיקרוגרם בליטר אוויר נשוף, כך נקבע בפסק הדין בעניין עוזרי. 

לכלל זה ישנו חריג העוסק בנהגים חדשים ובנהגים של רכב ציבורי, לגביהם החוק מתיר רמה שלא תעלה על 50 מיקרוגרם אלכוהול בליטר אוויר נשוף. 

העונש הקבוע בחוק לנהיגה בשכרות הוא פסילת רישיון נהיגה למשך שנתיים – לכל הפחות!

ענישה קשה שבאה לבטא את החומרה של העבירה הזו כמו גם הכוונה להרחיק נהגים שיכורים מהכביש ולשמור על ציבור משתמשי הדרך. 

זה המקום להדגיש כי פסילת רישיון הנהיגה לתקופה העולה על 365 ימים או שנה אחת, תבטל אוטומטית את כל רישיונות הנהיגה של האדם שנפסל ובתום הפסילה יהיה עליו להוציא כל רישיון מחדש ולעבור מבחן תאוריה וטסט. 

גם כאן ישנה הוראה שונה הנוגעת לנהגים חדשים לגביהם כל פסילה העולה על 3 חודשים תגרור ביטול מלא של הרישיון, ופסילה פחותה מ- 3 חודשים תחייב במבחן תאוריה כתנאי לחידוש הרישיון. 

בנקודה זו חשוב לציין כי נהגים חדשים רבים שנתפסים בעבירה זו, או בעבירות חמורות אחרות נוטים לדחות את דיוני המשפט בעניינם עד לתום תקופת הנהג החדש ובכך ״להימלט״ מהוראת החוק הזו אולם, תיקון לחוק שצפוי להיכנס לתוקף בתחילת חודש ינואר 2014 יחמיר משמעותית את מצבם של נהגים חדשים, כאשר התיקון קובע שהיום הרלוונטי הוא יום ביצוע העבירה ולא מועד גזר הדין. 

בתיקי נהיגה בשכרות הענישה היא מגוונת ותלויה רבות בוותק הנהיגה של הנאשם כמו גם בעברו התעבורתי.

יובהר כי המידע המשפטי הכתוב בכתבה זו, מהווה מידע כללי בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי.

שיתוף:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

תוכן עניינים

מאמרים נוספים

מדריך לנהג הפסול

פסילת רישיון או שלילת רישיון? מדריך מלא לכל מי שרישיונו נפסל נהגים רבים יוצאים מבתי המשפט לתעבורה בכל הארץ מבלי שהבינו מה עליהם לעשות עם