דו"חות תעבורה, תנועה, ומה שביניהם

"תעצור בצד….", "תן לי רישיונות בבקשה…", "אתה יודע למה עצרתי אותך?"

אלה רק חלק מהמשפטים שיצא לכל מי שנוסע בכבישי ארצנו לשמוע כאשר הוא נעצר על ידי המשטרה לאחר שנחשד בביצוע עבירה כלשהי. במרבית המקרים לאחר דין ודברים עם השוטר ותוך שימוש בארסנל תירוצים למכביר, ירשם לחובתנו דו"ח תעבורה.

קיימים שני סוגים עיקריים של דו"חות.

האחד, דו"חות קלים יחסית מסוג קנס או ברירת משפט, להם יש שלוש אפשרויות תגובה: האחת- לשלם את הקנס בדואר, במעשה זה יש הודיה בעבירה, ונקודות החובה שיש בגין העבירה יירשמו לחובתך. השנייה- להגיש בקשה להישפט על העבירה, אז, כאשר תגיע ההזמנה לדין, תוכל לקבל את יומך בפני בית המשפט. השלישית- להגיש בקשה לביטול הדו"ח. את הבקשה יש לשלוח, תוך 30 ימים ממועד קבלת הדו"ח, למשטרת ישראל עם הנימוקים המתאימים, ולחילופין יש באפשרותכם להגיש בקשה להמרת הדו"ח באזהרה, במידה ואתם עומדים בתנאים שקבועים בחוק.

הסוג השני, החמור יותר של הדו"חות, הוא עבירות התעבורה בגינן אתה מקבל מיד ובמקום הזמנה לבית-משפט. השוטר אינו נותן קנס במקרה זה ובית המשפט הוא שישפוט. קיימת עליך חובה להתייצב לדיון, שאם לא כן, יוכל בית המשפט לשפוט אותך בהיעדר ולהטיל עונשים חמורים.

האם עדיף להשתמש בשירותיו של עורך דין לתעבורה או שאפשר ללכת למשפט לבד?

התייעצות עם עורך דין שמומחה לדיני תעבורה חיונית ביותר גם אם אינכם מתכננים להשתמש בשירותיו, ובסופו של יום תעדיפו לייצג את עצמכם בבית המשפט.

במרבית המקרים יכול עורך הדין להסביר ולייעץ לכם מהם חובותיכם וזכויותיכם כנאשמים או כמערערים על חומרת עונש, ולספק לכם הסבר מקצועי ומקיף על ההליך המשפטי עצמו .

ייעוץ ראשוני שנערך מיד עם קבלת הדו"ח הוא חשוב מאוד ויכול לסייע לכם למקד את תשומת הלב שלכם לטעויות בדו"ח או לכשלים בעבודת השוטרים דבר שיכול להוביל להקלה משמעותית בעונש ולעיתים אף לזיכוי מוחלט.

מכאן עולה שניסיונו של עו"ד והיכרותו עם המערכת המשפטית וחוקי התעבורה הינם יתרון משמעותי לעומת ייצוג עצמי אך כמובן שניתן ללכת באופן עצמאי וללא עזרת עו"ד.

וכעת אתם שואלים – אנחנו עונים:

שלום עו"ד נגולה, שמי עומר ורציתי לשאול לגבי דו"ח על עקיפה במקום בו יש פס לבן רצוף. קיבלתי דו"ח לפני שבוע, בפועל לא ביצעתי את העבירה וחזרתי לנתיב שלי לפני שהחל הפס הלבן. לאחר העקיפה ראיתי שוטר סמוי שעומד על גבעה קטנה במרחק מסוים מולי.

לאחר 500 מטרים בערך עצר אותי שוטר עם מדים והשמיע לי את הדיווח בקשר של השוטר הסמוי שראה אותי מבצע את העבירה לכאורה והודיע לו לעצור אותי.

אני כפרתי באשמה ואמרתי שחזרתי לנתיב לפני תחילת הפס הלבן הרצוף.

אני בן 27 ובעל ותק נהיגה של 9 שנים. אין לחובתי עבירות קודמות בכלל ואפילו לא דו"ח חניה.

מה כדאי לי לעשות במצב זה? האם להגיש בקשה להישפט? הרי זה מצב של מילה נגד מילה, האם מילתו של השוטר מספיקה כדי להשיג הרשעה במשפט? אין לי הוכחות נוספות או עדים לטובתי? או שפשוט כדאי לשלם את הדו"ח ולהודות.

שאלה שניה היא האם ניתן להמיר את הדו"ח שקיבלתי באזהרה?

תודה רבה

שלום עומר,

הואשמת בעבירה חמורה ומסוכנת מאוד, לא רק לך אלא לציבור משתמשי הדרך כולו.

על פי קביעת המחוקק, ישנם מקרים רבים בהם עקיפת רכב אחר או מכשול בכביש הינה אסורה. עם זאת העבירות הנפוצות אשר נידונות בבתי המשפט בגין עקיפה הינן עקיפה בדרך לא פנויה, תוך חציית קו הפרדה רצוף או כאשר הראות לקויה או שדה הראייה חסום או מוגבל.

בית המשפט רואה בחומרה הרבה ביותר את העקיפה בדרך לא פנויה. כנגד נהג המורשע בעבירה זו, עומד עונש פסילה מינימאלי של שלושה חודשים בפועל. הגדרת עבירה זו, הינה עקיפה אשר נעשית בקלות ראש כאשר הנהג נהנה משדה ראייה פתוח וברור, ויוצא לעקיפה למרות שישנו רכב המתקדם לעברו בנתיב הנגדי.

כנראה שעברך התעבורתי "הנקי" שיחק לטובתך כאשר קיבלת רק קנס, על עבירות אלו בדרך כלל מקבלים מיד הזמנה לדין לבית המשפט.

במידה של הרשעה בדין בעבירות מן הסוג הזה, הענישה הצפויה היא של פסילת רישיון בפועל, פסילה על תנאי וקנס כספי כך שאיני מבין את רצונך לסור לבית המשפט ולנסות את מזלך…

לגבי החלק השני של שאלתך, המרת הדו"ח באזהרה, אז מבלי להיכנס לתנאים אותם קובע החוק ובהם יש לעמוד כדי להמיר דו"ח באזהרה, אקדים ואומר כי אין ולא ניתן להמיר דו"ח בעבירה של עקיפה מסוכנת.

 

יובהר כי המידע המשפטי הכתוב בכתבה זו, מהווה מידע כללי בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי.

שיתוף:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

תוכן עניינים

מאמרים נוספים

מדריך לנהג הפסול

פסילת רישיון או שלילת רישיון? מדריך מלא לכל מי שרישיונו נפסל נהגים רבים יוצאים מבתי המשפט לתעבורה בכל הארץ מבלי שהבינו מה עליהם לעשות עם

דיני תעבורה

צמד המילים הללו טומן בחובו מאות רבות של עבירות, הן בתקנות התעבורה והן בפקודת התעבורה. עבירות המכסות כל סטייה מצורת הנהיגה והשימוש בדרך, המותרת על